Javascript Etkin Değil!

Ön Bilgi Al


img

IELTS Sınavı Nedir?

IELTS, Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik (International English Language Testing System) Sınavı, İngilizcenin kullanıldığı ortamlarda ve yerlerde öğrenim görmek veya çalışmak isteyen kişilerin İngilizce dil yeterliliğini belirlemek için tüm dünyada uygulanan ve en çok tercih edilen İngilizce dil sınavıdır.

 

IELTS ne işe yarar?

ABD, Kanada, Birleşik Krallık, Yeni Zelanda ve İrlanda başta olmak üzere birçok ülkede eğitim görmek ve iş başvurusunda bulunmak için IELTS sınav sonucu talep edilmektedir. Dünyadaki birçok profesyonel kurum, göçmenlik büroları ve diğer hükümet kurumları IELTS notu ister. 140 ülkede 10.000 den fazla kurum IELTS Sınavını tanır.

Avustralya, Kanada ya da Yeni Zelanda gibi İngilizce konuşulan ülkelere göçmenlik başvurularında dil şartı olarak IELTS sonucu istenmektedir.

 

IELTS Türkiye’de ne işe yarar?

Türkiye'de; Boğaziçi Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi, Yedi Tepe Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi başta olmak üzere birçok üniversite, öğrencileri hazırlık sınıfından muaf tutmak için IELTS sınav sonucu istemektedir.

Ayrıca özel sektörde THY, Yapı Kredi ve Ak Bank gibi kurumsal firmaların IELTS sınav sonucu ile personel seçmeye ve almaya başladığı görülmektedir.

 

IELTS hangi ülkede hazırlanmaktadır?

IELTS konu uzmanları tarafından Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, İngiltere (Birleşik Krallık) ve ABD'de hazırlanmaktadır.

140'dan fazla ülke 10.000’den fazla kurum ve kuruluş IELTS sınavını kullanmaktadır.

 

IELTS ülkemizde hangi kurum düzenlemektedir?

IELTS  üç kuruluş tarafından geliştirilmiş bir sistemdir: British Council, University of Cambridge ESOL (English for Speakers of Other Languages), IDP (International Development Programme of Australian Universities). IELTS ülkemizde British Council ve IDP Turkey tarafından uygulanmaktadır.

 

Ülkemizdeki IELTS sınav merkezleri nelerdir?

IELTS, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Antalya olmak üzere toplam 5 ilde gerçekleştirilmektedir.  Talep yoğunluğuna göre Erzurum ve Karabük’te de sınavlar düzenlemektedir. Sınav merkezi İstanbul'dur.

 

Kaç çeşit IELTS sınavı vardır?

İki çeşit IELTS sınavı bulunmaktadır. Bunlar IELTS Academic ve IELTS General Training’dir. IELTS General Training sınavı kısaca IELTS General olarak da adlandırılır. Kişiler istedikleri ülkeye gidiş nedenlerine, kurum ve kuruluşların istedikleri sınava veya vize başvurularında belirttikleri amaçlarına en uygun sınavı seçerler.

 

IELTS Akademik ve IELTS genel arasındaki farklar nelerdir?

IELTS Academic ve IELTS General sınavlarının listening ve speaking bölümleri tamamen aynıdır. Yani aynı anda sınava giren adaylar için hangi sınava girerlerse girsinler listening ve speaking bölümlerinde aynı sorularla karşılaşacakları anlamına gelmektedir.

Ama reading ve writing bölümleri IELTS Academic ve IELTS General sınavlarında farklıdır.

 

IELTS sınav formatı nasıldır?

IELTS sınavı 4 temel dil becerisi bölümlerinden oluşmaktadır. Bunlar Dinleme (Listening),Okuma (Reading), Yazma (Writing) ve Konuşma (Speaking)’dir.  Dinleme ve Konuşma bölümleri iki sınavda da aynıdır, fakat Okuma ve Yazma bölümlerinin konuları sınavın türüne göre değişmektedir. Toplam sınav süresi 2 saat 45 dakikadır. Dinleme 30 dk, yazma 60 dk., okuma 60 dk. ve konuşma 11-14 dk. Dinleme, okuma ve yazma tek oturumda yapılır. Konuşma ise aynı gün, birkaç gün önce veya sonra yapılmaktadır.

 

 

Dinleme (Listening) bölümü:

Sınavda anadili İngilizce olan kişilerin konuşmalarından oluşan dört ses kaydı dinlenecektir ve ardından birtakım soruları cevaplanacaktır.

Soru sayısı 40 adettir. Süre ise 30 dakikadır.

 

            Okuma (Reading) bölümü:

IELTS Akademik ve IELTS Genel eğitim sınavlarının Okuma bölümlerinin içeriği farklıdır.  Sınavda 3 metin verilir. Soru sayısı 40 adettir ve 60 dakika sınav süresi vardır. Sınavda sürenin yetişmesi için metinleri hızlı okumak, metnin konusunu anlamak, ana fikirleri ve detayları saptamak, metni yazan yazarın görüşünü, tutum ve amacını anlamak gerekmektedir.

 

            Yazma (Writing) bölümü:

IELTS Yazma bölümünde pek çok yazma beceriniz değerlendirilir. Bunlar soruya uygun şekilde cevap verme, düşünceleri düzenleme, zengin bir kelime dağarcığına ve doğru bir dil bilgisine hâkim olmaktır. Soru sayısı 2 adettir. Toplam süre 60 dakikadır. Sorulara tavsiye edilen ayrılma süresi bölüm 1 için 20 dakika ve bölüm 2 için 40 dakikadır. Bölüm 1 için en az 150 kelimelik metin ve bölüm 2 için ise 250 kelimelik metin yazmanız gerekmektedir.

 

Konuşma (Speaking) bölümü:

IELTS konuşma sınavında sertifikalı bir IELTS uzmanıyla konuşulur. Sınavda karşılıklı ve gerçek hayatta karşılaşacağınız türden bir konuşma olacaktır. Yani gündelik hayat konuşması havasındadır. Farklı aksanlar kullanılabilir. Sınav kaydedilecektir. Konuşma bölümünde süre 11-14 dakika kadardır.

 

IELTS sınavı sonucu ile ilgili diğer bilgiler:

IELTS sınavına girerken sınav girişinde kalem, silgi ve su haricinde telefon, kol saati, madeni para, kâğıt, anahtar vs. izin verilmemektedir.

IELTS sınavına girerken mutlaka pasaport ya da kimlik bulunmalıdır. Kurşun kalem, silgi ve su sınav masasında olacaktır. Ama istek doğrultusunda kendinizde getirebilirsiniz.

IELTS sınav sonuçları sınav gününden yaklaşık 10 iş günü sonunda açıklanmaktadır.

IELTS sınav sonucu 2 yıl geçerliliği vardır.