Javascript Etkin Değil!

Ön Bilgi Al


img

iTEP Sınavı Nedir?

 

iTEP Sınavı (International Test of English Proficiency) yabancı dil olarak İngilizce öğrenen veya bilen kişilerin üniversite düzeyince anlama ve kullanabilme yeterliliklerini ölçek üzere tasarlanmış uluslararası geçerliliği olan internet tabanlı bir sınav sistemidir.

 

iTEP Sınavı nerelerde ve ne amaçla kullanılır?

 

Öğretimi görülen dil becerisinin seviyesinin belirlenmesi ve değerlendirilmesi,

Yurtiçinde ve yurtdışında işe alım esnasında adayların dil becerisinin değerlendirilmesinde,

Yurtiçinde ve yurtdışında orta öğretim ya da lise başvuruların öğrencilerin dil becerisi değerlendirilirken,

Yurtiçi ve yurtdışı lisans ve yüksek lisans programlarında,

Atama öncesi İngilizce dil yeterliliğinin saptanmasında,

 

iTEP Sınavı en çok hangi ülkelerde ve niçin tercih edilir?

ABD, Fransa, Almanya ve Kanada'daki lisans ve lisansüstü programlar tarafından sıkca tercih edilmektedir. Ayrıca The California State University sistemi başta olmak üzere 700’den fazla kurum ve kuruluş tarafından desteklenmekte ve kullanılmaktadır. iTEP Sınavı 40’dan fazla ülkede kullanılmaktadır. Ayrıca dünya genelinde 600’den fazla iTep test merkezi bulunmaktadır ve bunların 100’den fazlası Çin’de bulunmaktadır.

 

Kaç çeşit iTEP Sınavı vardır?

 

iTEP Academic:

Yurtiçinde ve yurtdışındaki Üniversitelerin lisans ve yüksek lisans programları için tercih edilen iTEP Sınav türüdür. Ayrıca bazı kolejlerde de tercih edilmektedir.

            iTEP SLATE:

Yurtiçinde ve yurtdışındaki ortaokul, lise ve dengi öğrencilerin dil yeterliliklerini görmek için kullanılan iTEP Sınavıdır.

 

            iTEP Business:

Yurtiçinde ve yurtdışındaki yeni iş başvurularında adayların dil yeterliliklerini belirlemede, terfilerde ve görev atamalarında karar vermek için veya dil gelişimi ve kişisel gelişimi görebilmek için tervih edilen bir iTEP Sınavıdır.

            iTEP Conversation:

Konuşmaya dayalı bir sınavdır. Yaklaşık 30 dk. sürmektedir. Sınavda bireyin İngilizce konuşması ve anlaması değerlendirilir. Aynı sınavın benzerleri akademik ortamlarda da kullanılmaktadır.

            iTEP Hospitality:

Genellikle yurtdışında anadili İngilizce olan ülkelerdeki hizmet sektöründe çalışacak İngilizce konuşanlara hizmet verilen restaurant, otel, gemi turu, tatil köyü gibi şirketlerin yeni personel alırken iş başvurusunda bulunanların dil yeterliliğini değerledirmek için tercih ettiği iTEP Sınav türüdür.

            iTEP AU Pair:

ABD’deki au pair programları (temek çocuk bakıcılığı) için yabancı başvuruların ingizilce yeterliliklerinin değerlendirmek amacılığıyla yapılmış iTEP Sınavıdır.

            iTEP  Intern:

ABD’deki şirketlerde staj yapmak için başvuran öğrencilerin İngilizce dil yeterliliklerini değerlendirmek için yapılan iTEP Sınavıdır.