Javascript Etkin Değil!

Ön Bilgi Al


img

YÖK Dil

Türkiye’de birçok üniversite, yüksek lisans ve doktora başvurusu yapan kişilerden yabancı dil konusunda yeterlilik istemektedir. Bu yeterlilik ise YÖK Dil gibi sınavlar ile ispat edilir. Yabancı dilinizi geliştirmek ve YÖK Dil sınavında iyi bir sonuç almak için Akademik Batı Dilleri Yabancı Dil Kursları tarafından verilen eğitimlerden faydalanabilirsiniz. İyi bir eğitim ve sıkı bir çalışmayla sınava kısa sürede hazırlanabilir ve akademik kariyerinize ilk adımı atabilirsiniz.

YÖK Dil Nedir ve Nerelerde İstenir?

Yükseköğretim Kurumları Yabancil Dil Sınavı (YÖKDİL), YÖK tarafından, Anadolu ve Ankara Üniversitelerinin koordinasyonunda yapılan bir sınavdır. İlk kez 2017 yılında yapılan bu sınavın temel amacı, kişinin yabancı dil alanındaki yetkinliğini ölçmektir. YÖKDİL, Almanca, Fransızca, İngilizce ve Arapça dillerinde yapılır. YDS’den farklı olarak, YÖKDİL’De diyalog tamamlama ve eş anlamlı cümlelerle ilgili sorular bulunmaz. Bu bakımdan YDS’den daha kapsamlı bir sınav olduğunu söylemek mümkündür.

YÖKDİL, Türkiye’deki birçok üniversitede yüksek lisans ve doktora başvurularında geçerli bir sınavdır. Ayrıca doçentlik mertebesine erişmek için de bu sınavdan geçer not almak gerekebilir. YÖKDİL puanı, tıp mezunlarının yerleştirme işlemlerinde de TUS, DUS ve YDUS sonuçlarıyla birlikte değerlendirilir. Üniversitelerde öğretim görevlisi dışındaki kadro atamalarında da YÖKDİL sınavından alınan puan geçerlidir.

YÖKDİL sınavının geçerlilik süresi, başvuru yapılacak yere göre değişiklik gösterebilir. Doçentlik, yüksek lisans ve öğretim elemanı başvurularında herhangi bir süre kısıtlaması söz konusu değilken, doktora başvurularında geçerlilik süresi 5 yıl olarak belirlenmiştir.

YÖK Dil Sınavına Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

YÖK Dil, 7 ana bölümden oluşur. Bu bölümlerde gramer ve kelime bilgisine dayalı sorular, çeviri, paragraf tamamlama ve ilgisiz cümle soruları bulunmaktadır. Dolayısıyla, YÖK Dil sınavında iyi bir puan alabilmek için, okunan metni anlayabilmeniz ve cümleleri doğru biçimde tamamlayabilmeniz gerekir. Gerçek anlamda bir lisan hâkimiyetine sahip olmadan YÖK Dil sınavında başarı elde etmek mümkün olmayacaktır.

Gündelik lisana hâkim olmak da YÖK Dil sınavında iyi bir puan almak için yeterli değildir. Bu sınavda başarı elde etmenin yolu dile akademik seviyede hâkim olmaktan ve sürekli pratik yapmaktan geçer. Okuma, yazma gibi farklı modüllerde düzenli pratik yaparak, YÖK Dil sınavına hazırlanabilir ve sizi başarıya ulaştıracak bir puan elde edebilirsiniz. Bunun için, Akademik Batı Dilleri tarafından verilen YÖK Dil hazırlık eğitiminden faydalanabilirsiniz.

Akademik Batı Dilleri YÖK Dil Kursu

YÖK Dil sınavına nitelikli bir biçimde hazırlanarak, akademik ve mesleki kariyerinize başarılı bir adım atmak istiyorsanız, Akademik Batı Dilleri Yabancı Dil Kursları tarafından verilen eğitime güvenebilirsiniz. Sürekli güncellenen materyallerle, güvenilir kaynaklarla ve profesyonel eğitmen kadromuzla, öğrendiğiniz dili yeni anadiliniz hâline getiriyor ve dil yeterlilik sınavlarında başarıya ulaşmanızı sağlıyor. YÖK Dil sınavına nitelikli bir biçimde hazırlanmak için kurumumuzu tercih edebilirsiniz.

Neden Akademik Batı Dilleri?

YÖK Dil müfredatına ve soru tiplerine hâkim, akademik dil öğretme alanında yetkinliğe sahip, profesyonel bir eğitmen kadrosuyla çalışıyoruz. YÖK Dil ve diğer dil yeterlilik sınavlarında, yaratıcı ve akılda kalıcı metotlarla eğitim veriyor, öğrendiklerinizin sizi başarıya ulaştırmasını sağlıyoruz. Kurumumuz tarafından verilen eğitimlerle, yabancı dil bilginizi profesyonel seviyeye getirebilir ve sınavlarda büyük bir başarı elde edebilirsiniz.