fbpx

ÖN KAYIT BİLGİ FORMU

IELTS Kursu

Hemen Bilgi Al
Toplam: 6576 Öğrenci
Kurs Süresi: 72 Saat
Müfredat Sayısı: 28
Kurs Tipi: Yüz yüze Eğitim
Seviye: İleri

Eğitim Bilgi Formu

IELTS Kursu Ankara

IELTS Hakkında Merak Edilenler

Ankara Akademik Batı Dilleri Kurs Merkezi olarak son zamanlarda IELTS Sınavı ve kursları hakkında merak edilen her şeyi bulabileceğiniz bir rehber hazırladık. Bu makenin sonunda IETSL Sınavı hakkında kafanızda en ufak bir soru işareti kalmayacaktır. Siz de IETSL Sınavına girmeyi düşünüyorsanız mutlaka yazımızı sonuna kadar okuyun.

İÇİNDEKİLER

 1. IELTS Nedir?
 2. IELTS Ne İşe Yarar?
 3. IELTS Sınavında Beceri Ölçümü Nasıl Yapılır?
 4. Academic ve General IELTS Sınavları
 5. IELTS Sınavını Hangi Kurumlar Yapar?
 6. IELTS Sınavı nerelerde nasıl yapılıyor?
 7. IELTS Sınav Süresi ne kadar?
 8. IELTS 2022 Sınav Ücretleri ne kadar?
 9. IELTS Sınavına Nasıl Hazırlanılmalı?
 10. IELTS Sınavına Kimler Başvurabilir?
 11. IELTS Sınavı Yılda Kaç Kez Düzenlenmektedir?
 12. IELTS Başvurumu Nereden Yaparım?
 13. IELTS Sonuçlarının Geçerlilik Süresi Nedir?
 14. IELTS Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?
 15. IELTS Sınav Sonucuna İtiraz Edilebilir Mi?
 16. IELTS’nin YDS Denkliği Var Mıdır?
 17. IELTS Sınav Başvurumu İptal Edebilir Miyim?
 18. IELTS Sınavına Giderken Yanınızda Ne Bulunmalı?
 19. IELTS Speakıng (Konuşma) Sınavı Kimler Tarafından Uygulanır?
 20. IELTS Listening ve Speaking Bölümlerinde Hangi Aksanlar Kullanılır?
 21. Lıstenıng (Dinleme) Ve Readıng (Okuma) Soru Kitapçıklarına Not Alabilir Miyim?

 

IELTS Nedir?

Açılımı ise International English Testing System olan IELTS, resmi dil olarak İngilizce kullanan ülkelerde eğitim veya iş başvurularında bulunmak isteyenlerden talep edilen uluslararası bir dil sınavıdır. Bu sınavla yurt dışına çıkmak isteyenlerin dil seviyelerinin yeterli olup olmadığını ölçmek ve değerlendirmektir.

IELTS Ne İşe Yarar?

Ülkemizden Amerika ve birçok Avrupa ülkesine çalışmak veya eğitim görmek için gitmek isteyenlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bu ülkelere gitmek için de IELTS sınavı oldukça önemlidir. Özellikle Amerika gibi ülkelerde yapılan iş başvurularında eğer ABD vatandaşı değilseniz mutlaka IELTS sınav sonuçları talep ediliyor. Ayrıca göçmenlik bürolarına başvuru yapacaksanız bunun için de IELTS sınavına girmiş olmanız gerekiyor.

Bunların dışında, IELTS sınavı ile ülkemizde hazırlık sınıfından muaf olmak da mümkün görünüyor. Türkiye’de birçok üniversite, öğrencilerden IELTS sınav sonuçlarını talep eder ve sonuçlara göre hazırlık sınıfından muafını sağlar. Öte yandan, ülkemizdeki birçok özel/özerk kurum ve kuruluş da IELTS sınav sonuçlarını istemektedir.

IELTS Sınavında Beceri Ölçümü Nasıl Yapılır?

IELTS sınavına başvuran öğrencilerin dört adet temel beceri ölçümü yapılmaktadır. Bu beceriler dinleme, okuma, yazma ve konuşmadan oluşmaktadır. IELTS sınavına giren öğrencilere, bu dört beceri için ayrı ayrı notlar verilir. Her bir beceri için alınan notların sonunda genel not ortalaması oluşur. Adaylar, 1 ile 9 puan arasında değerlendirilmeye alınırlar ve genel not ortalaması 9 puan üzerinden değerlendirilir.

Academic ve General IELTS Sınavları

IELTS sınavı, akademic ve general olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Akademik IELTS sınavı, yurt dışında eğitim almak isteyen kişilerin girdiği sınavdır. Genel IELTS sınav türü ise, yurt dışında çalışmak isteyenlerin girdiği bir sınav türüdür. Bu iki sınavda da dinleme ve konuşma bölümleri ortak olarak hazırlanır. İki sınavı birbirinden ayıran tek şey ise okuma ve yazma kısımlarıdır. Akademik IELTS sınavının okuma kısmında eğitim yoğunluklu sorular sorulurken genel konulara yer verilir. Ayrıca akademik IELTS sınavının yazma kısmında öğrencilerden iki deneme yazısı yazmaları talep edilir. Genel IELTS sınavında ise öğrencilerden önce mektup, daha sonra ise deneme yazısı yazmaları istenmektedir.

IELTS Sınavını Hangi Kurumlar Yapar?

Ülkemizde IELTS sınavlarını İngiltere merkezli British Council ve Avustralya merkezli IDP Turkey olmak üzere iki kurum yapmaktadır. Tamamen resmi olan iki kurumun da sınav soruları ve değerlendirme şekillerinde farklılık yok. Sınav yeri ve saatlerine göre tercih yapılabilir.

IELTS Sınavı nerelerde nasıl yapılıyor?

Sınavlar İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya ve Bursa olmak üzere tam 6 merkezde yapılmaktadır. Sınava katılacak adaylar tercihe göre klasik ya da bilgisayar ortamlı sınav tercih edebilirler.

IELTS Sınav Süresi ne kadar?

IELTS sınavı, dört evreden oluşmaktadır. Katılımcılara dinleme için 30 dakika, okuma için 60 dakika, yazma için 60 dakika ve konuşma için ise yaklaşık 10 dakika süre verilmektedir. Sınav toplam 2 saat 45 dakika sürse de bazen konuşma süresi farklılık gösterebilir. Dinleme, okuma ve yazma sınavları tek bir oturum da gerçekleşirken konuşma sınavı farklı bir ortamda gerçekleşmektedir.

IELTS 2022 Sınav Ücretleri ne kadar?

British Council:                Klasik: 1950 TL                  Bilgisayarlı: 1950 TL

IDP Turkey:                      Klasik: 1950 TL                  Bilgisayarlı: 1950  TL

Fiyat talebe göre değişiklik gösterebilir.

IELTS Sınavına Nasıl Hazırlanılmalı?

IELTS sınavı, birçok kişi tarafından çok zor olarak bilinse de planlı bir çalışmanın sonucunda gayet kolay geçilebilir. Öncelikle IELTS sınavına hazırlanmak için seçtiğiniz kurs merkezinin alanında ne kadar iyi olduğu konusu çok önemlidir. Ayrıca IELTS sınavına hazırlananlar genellikle yazma ve okuma kısmına ağırlık verip konuşma kısmını göz ardı ediyorlar. İngilizceyi hayatının her alanına yerleştirerek sınava hazırlananlar daha iyi notlarla bu sınavı da kolaylıkla geçebilirler.

Ankara’da IELTS Sınavına katılmayı düşünenler alanında uzman kaliteli eğitimcileri, ferah çalışma alanları ve uygun ödeme koşullarıyla Akademik Batı Dili Kurs Merkezine başvurabilirler.

IELTS Sınavına Kimler Başvurabilir?

IELTS sınavına yurt dışında eğitim veya çalışma ihtiyacı duyan herkes başvurabilir. 2022 yılı itibariyle IELTS Academic ve General sınavlarına başvuru yaşı 11 olarak sınırlandırılmıştır. 11 yaşın üzerindeki herkes IELTS sınavına başvurabilir.

IELTS Sınavı Yılda Kaç Kez Düzenlenmektedir?

IELTS sınavı daha önce de belirttiğimiz gibi klasik ve bilgisayarlı olarak iki ayrı şekilde yapılmaktadır. Klasik sınav yaklaşık 10 günde 1 yapılmaktadır. Bilgisayarlı sınav ise 2 günde bir yapılmaktadır. Sınava girmeden 1 ay önce başvurmanızı kontenjan kaynaklı sıkıntı yaşamamanız için tavsiye ederiz. Sınava başvuru sınırlaması yoktur, başarılı olana kadar istediğiniz sıklıkta girebilirsiniz.

IELTS Başvurumu Nereden Yaparım?

IELTS Sınavına Türkiye’de aşağıdaki 2 farklı kurumdan başvurabilirsiniz:

IELTS Sonuçlarının Geçerlilik Süresi Nedir?

Girmiş olduğunuz sınavın puanı 2 yıl geçerlidir.

IELTS Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

Kâğıt ve kalem ile yapılan klasik IELTS sınavının sonucu 13 gün içerisinde, bilgisayarlı sınavın sonucu ise ortalama 5 gün içerisinde açıklanır. Sınavın açıklandığı gün Sınav Sonuç Belgesi de kargoya verilir.

IELTS Sınav Sonucuna İtiraz Edilebilir mi?

Sınavda umduğunuz gibi bir sonuçla karşılaşmadığınız takdirde itiraz hakkınızı kullanabilirsiniz. Yeniden puanlanmasını istediğiniz bölümleri seçerek sınava girdiğiniz merkeze iletebilirsiniz. En geç 6 hafta içersinde yapılan itirazlar dikkate alınır. İtiraz için British Council’e 400 TL, IDP Turkey’e ise 160 Avustralya Doları yatırmanız gerekiyor. Ücretler başvuru döneminizde farklılık gösterebilir. İtirazınız incelenip puanınız yükseltilirse ödediğiniz ücret iade edilir. Bu süre yaklaşık 28 gün sürmektedir.

 IELTS’nin YDS Denkliği Var Mıdır?

2016 yılında yapılan değişiklik ile IELTS sınavının YDS’ye olan denkliği kaldırılmıştır.

IELTS Sınav Başvurumu İptal Edebilir Miyim?

 • Sınava mazeret bildirmeden girmeme sonrasında herhangi bir ücret iadesi yapılmaz.
 • Ancak sınav tarihinden 5 hafta önce yapılan sınav başvurusu iptallerinde ücretler kesintisiz iade edilir.
 • Ayrıca sınava 5 gün kala tam teşekküllü bir devlet ya da özel hastaneden alınan sağlık raporu sonrası 25% kesinti yapılarak kalan ödediğiniz para aide edilir ya da ücretsiz olarak bir başka tarihte sınava girme hakkınızı kullanabilirsiniz. Hastalıktan dolayı transfer talebi yalnızca 1 defa ile sınırlıdır.

 

IELTS Sınavına Giderken Yanınızda Ne Bulunmalı?

Sınava giderken yanınızda mutlaka pasport ya da kimliğinizi bulundurun. Sınav sırasında masanızda kurşun kalem, silgi ve su gibi ihtiyaçlarınız olacaktır. İsterseniz siz de yanınızda götürebilirsiniz. Sadece suyun etrafındaki reklam ambalajını çıkarmanız yeterlidir.

Bunlar dışında yanınızda olan eşyalarınız görevlilerce bir odada da muhafaza altına alınır. Sınavınız bittiğinde tekrar sizlere iade edilir.

IELTS Speakıng (Konuşma) Sınavı Kimler Tarafından Uygulanır?

Speaking sınavı yabancı dil alanında uzman Cambridge ESOL sertifikalı hocalar ile yüz yüze konuşma şeklinde yapılır.

IELTS Listening ve Speaking Bölümlerinde Hangi Aksanlar Kullanılır?

IELTS sınavı sizin dil seviyenizi ölçmek amacıyla yapıldığından özellikle belli bir aksanın kullanılması söz konusu değildir. IELTS İngilizceyi ana dil kabul eden bütün ülkelerin aksanlarını kabul eder.  Sorular da herhangi bir aksandan gelebilir.

Listenıng (Dinleme) Ve Reading (Okuma) Soru Kitapçıklarına Not Alabilir miyim?

Tabiki, sınav sırasında istediğiniz şekilde not alabilirsiniz.

Sınav hakkında yazımızda yer almayan veya sormak istediğiniz bir konu olduğunda Ankara Akademik Batı Dilleri Kurs Merkezimize 03124339999 ve  +90 5414339997 numaralı telefonlardan bizlere ulaşabilirsiniz.

ADVANCED GRAMMAR

1
Tenses(simple-continous-perfect)
2
If clause(conditional-mixed conditional)
3
Wish clause
4
Sequencing words
5
Passive/active
6
Noun clause, adjective clause, adverb caluse
7
Modals verbs
8
Gerund/infinitive
9
Linking words
10
Causative verbs
11
Reported speech

SPEAKING

1
The Ability to communicate opinions and information on everyday topics and common experiences and situations by answering a range of questions
2
The ability to speak at length on a given topic using appropriate language and organising ideas coherently
3
The ability to Express and justify opinions and to analyse, discuss and speculate about ıssues.

GENERAL TRAINING WRITING

1
In Task 1; *Depending on the task type, you are assessed on your ability to engage in personal correspondence in order to; elicit and provide general factual information; Express needs, wants, likes and dislikes; Express opinions (viewa, complaints etc.)
2
In Task 2; *You are assessed on your ability to provide general factual information; to outline a problem and present a solution; to present and possibly justify an opinion; to evaluate and challenge ideas, evidence or an argument.

ACADEMIC TRAINING WRITING

1
In Task 1; *Depending on the task type, you are assessed on your ability to organise, present and possibly compare data; to describe the stagec of a process or procedure; to describe an object or event or sequence of events; to explain how somethings works
2
In Task 2; *Depending on the task type, you are assessed on your ability to present a solution to a problem; to present and justify an opinion; to compare and contrast evidence, opinions and implications; to evaluate and challenge ideas, evidence or an argument.

READING

1
Reading for gist
2
Reading for main ideas
3
Reading for detail
4
Understanding inferences and implied meaning
5
Recognising writer’s opinions, attitudes and purpose
6
Following the development of an argument

LISTENING

1
Understanding of main ideas
2
Understanding of specific factual information
3
Recognising opinions, attitudes and purpose of a speaker
4
Following the development of an argument

IELTS için minimum B1-B2 seviyesinde olmak gerekir. Ancak bu seviyelerin sertifikasına sahip olmak bazen yeterli olmayabiliyor. Temel dil becerilerinin her biri ayrı ayrı ölçüldüğü için tüm dil yeterliliklerindeki seviyeniz B1-B2 düzeyinde olmalıdır.
Öncelikle IELTS sonucu için ne kadarlık bir zamanınız olduğunu net olarak bilmeniz gerekmektedir. Sonrasında hangi seviyede olduğunuzu ölçtükten sonra dil becerilerinizdeki yeterliliğinizi ölçmek gerekmektedir. Daha sonrasında tüm temel yapınızın kontrolleri yapıldıktan sonra dil becerilerinize yönelik çalışmalar yapılmalıdır. Grammar, Speaking, Writing, Reading, Listening üzerinde saatlik olarak çalışmalısınız. Grammar çalışması yapıldıktan sonra bu grammar yapısını tüm temel dil becerilerinde kullanabilmeye yönelik çalışmalar üzerinden gitmelisiniz. Telaffuz, aksan gibi detaylara da yoğunlaşarak devam edilmelidir.
IELTS için tek bir dil becerisi üzerinde çalışmak mümkün değildir. Bütün temel dil becerilerinde ileri düzey bir gelişmişlik göstermek gerekmektedir. Çünkü tüm temel dil becerilerini(speaking, writing, reading, listening) ölçen bir sınavdır.
İstenen başarıya ulaşabilmek için belli bir zaman dilimi verilmesi mümkün değildir. Bu zaman dilimi kişinin İngilizce seviyesine göre değişiklik göstermektedir.
IELTS sonucunun geçerlilik süreci 2(yıl) olarak bilinmektedir.

Bu eğitim için bir duyuru yoktur.

+8 Ay Speaking Club

WhatsApp Sorularınızı Sorun