Javascript Etkin Değil!

Ön Bilgi Al


img

Akademik Eğitim 1

Her lisanda olduğu gibi, İngilizcenin de belli terimler ve alanlar için farklı kullanımları vardır. Gündelik dile tamamen hâkim olsanız bile, akademik yayınları takip edebilmek ve bu alanda üretim yapabilmek için Akademik İngilizce bilmeniz gerekir. Akademik Batı Dilleri tarafından verilen İngilizce kurslarından yararlanarak, İngilizceyi akademik seviyede öğrenebilir, mesleğinizle ilgili terminolojide yetkinlik kazanabilir, yurtiçi ve yurtdışındaki akademik kariyer olanaklarından yararlanabilirsiniz.

Akademik İngilizce Nedir?

Akademik metinler, gündelik dilden uzak bir üslupla yazılır. İngilizcenin gramer kuralları akademik kullanımda geçerli olmakla birlikte, bu alanda farklı bir terminoloji kullanılmaktadır. Akademik makalelerde genellikle resmi bir üslup kullanılır ve kişisel yorumlara yer verilse bile, öznel ve edebi bir dil kullanılmaz. Dolayısıyla, akademik İngilizceye hâkim olmak için ayrıca çalışmak, akademide kullanılan terminolojiyi öğrenmek gerekir.

Akademik makaleleri okumak için kullanılması gereken belli başlı yöntemler vardır. Makale yazım teknikleri, makaleyi yayınlayan kurumlara veya ilgili branşlara göre değişebilir. Ancak, akademik yayınları takip edebilmek için farklı bir okuma becerisinin geliştirilmesi, referansların, dipnotların okunabilmesi gerekir. Branşınızla ilgili bir alanda kaynak taraması yapmak için de okuma alışkanlığınızın gelişmiş olması gerekecektir. Dolayısıyla, İngilizceye anadil seviyesinde hâkim olsanız bile, akademik kullanım için ayrıca uzmanlaşmanız gerekir.

Akademik İngilizce Öğrenmek Size Ne Kazandırır?

İngilizceyi akademik seviyede öğrenmek, branşınızla ilgili uluslararası yayınları takip etmenizi kolaylaştıracaktır. Araştırma yaptığınız veya uzmanlaşmak istediğiniz branşın akademik terminolojisini öğrenebilir, bu branşla ilgili literatür taraması yapabilir, yayınları takip edebilir ve hakemli dergilerde yayınlanmış makaleleri okuyabilirsiniz. Bu beceriler, akademik kariyer başvurularında öne çıkmanızı ve eğitim gördüğünüz ya da çalıştığınız alanla ilgili kendinizi geliştirmenizi sağlayacaktır.

Araştırmalarınızı akademik mecralarda yayınlamak için de İngilizceyi akademik seviyede öğrenmeniz gerekir. Sahip olduğunuz akademik dil hâkimiyeti sayesinde, yaptığınız çalışmaları uluslararası dergilerde yayınlayabilir, seminerlere gönderebilir ve çalışmalarınızın bilinmesini sağlayabilirsiniz. Çalışmalarınızı Türkçe yapsanız bile, Introduction gibi kısımları İngilizce yazmanız veya yabancı kaynaklardan yararlanmanız gerecektir. Bu yüzden, akademik kariyer düşünüyorsanız, alanınız ne olursa olsun Akademik İngilizceyi öğrenmeniz gerekir.

Akademik İngilizce ve Dil Yeterlilik Sınavları

TOEFL, IELTS gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlarda başarılı olabilmek için İngilizceye akademik düzeyde hâkim olmanız gerekir. Uluslararası eğitim kurumları ve şirketlere başvuru yapmak için gerekli olan bu sınavlarda, iyi bir İngilizce eğitimi sayesinde başarı sağlayabilirsiniz. Diğer yandan, İngilizceyi akademik düzeyde öğrenerek, uluslararası üniversitelerin öğrenci kabulü için düzenledikleri sınav ve mülakatlarda da başarılı olabilirsiniz.

Akademik Eğitim 1.Seviye Hangi Modülleri İçerir?

Akademik Batı Dilleri bünyesinde verilen Akademik İngilizce kursunun ilk kısmında, kursiyerlerimizin akademik terminolojiye hâkim olmaları amaçlanır. Bu modülde, kurumumuzun uzman eğitmenleri tarafından hazırlanan Akademik Reading 1 kitabı kullanılmaktadır.

1.aşamada, gramer ve listening ağırlıklı çalışmalar yapılır. Phrasal verb, phrase, idiom, collacation gibi akademik kullanımda yaygın olarak kullanılan gramer ögelerine 1.seviyede yer verilmektedir. Yine bu aşamada, teknik, hukuki, ticari, tıbbi ve akademik terminolojiye aşinalık kazandırmak amacıyla, bu terminolojiyi içeren cümlelerin detaylı analizleri yapılmaktadır. Ayrıca, akademik makalelerde yer alan cümleler ve ifadeler de bu modülde çalışılmaktadır.

Listening dersleri de akademik eğitimin ilk seviyesinde önemli bir yere sahiptir. Bu derslerde, terminolojik konuları kapsayan veya güncel konuları detaylı bir biçimde anlatan ses klipleri kullanılır. Ses parçalarındaki cümlelerin analiziyle, dinleme becerilerinin geliştirilmesi sağlanır.

Akademik seviyedeki eğitimin temel amacı, kursiyerlerin günlük konuşma dilinin üzerinde bir eğitim almalarını ve akademik terminolojiye hâkmimiyet kazanmalarını sağlamaktır. Ankara Kızılay’da bulunan Akademik Batı Dilleri Yabancı Dil Kursları tarafından verilen eğitimle akademik İngilizceyi sorunsuz bir biçimde öğrenebilirsiniz.