Akademik Dil Kursu

Online Kurslar   Kurslar   Seviye Tespit   Kampanyalar   Şubeler   
Kültür Mah, Mithatpaşa Cd. No:43/E Çankaya/Ankara   ||   +90 312 433 99 97   ||   +90 541 433 99 97

  Whatsapp'tan Ulaşın   

iletişim
İletişim Bilgilerinizi İletin, Hemen Sizinle İletişime Geçelim İster Misiniz?
Ad Soyad (*)
Telefon (*)
E-Posta (*)
iTEP Kursu Hakkında Merak Edilenler 2023
Anasayfa / iTEP Kursu Hakkında Merak Edilenler 2023

Bilgi Talebi ve Randevu İçin Bize UlaşınWhatsapp'tan Yaz
+90 541 433 99 97

E-Posta Gönder
[email protected]

iTEP Kursu Hakkında Merak Edilenler 2023

Merhaba Arkadaşlar, Ankara’da iTEP Kursu konusunda en iddialı eğitim kurumu olan Ankara Akademik Batı Dilleri Eğitim Kurumları olarak sizler için A’dan Z’ye iTEP Kursu hakkında detaylı bilgi vereceğiz. 2022 yılında iTEP Kursu hakkında merak edilenler hakkındaki bu yazımızda bulabileceksiniz.

iTEP nedir

iTEP (International Test of English Proficiency) kişinin İngilizce dil seviyesini ölçen uluslararası geçerliliği olan bir sınavdır. Bu sınav temel dil becerilerinin her birini ölçüp değerlendirmektedir.

iTEP ne amaçla kullanılmaktadır

Uluslararası geçerliliğinde uygulanan bu sınav yurtiçinde ve yurtdışında;

 1. İşe alım şartlarını gerçekleştirmek
 2. Orta öğretim ya da lise başvurularında
 3. Lisans ve yüksek lisans programlarında
 4. Atama öncesinde adayların İngilizce temel dil becerindeki yeterliklerini ölçmek ve değerlendirmek amacıyla kullanılmaktadır.

iTEP hangi ülkelerde tercih edilmektedir

iTEP başta The California State University olmak üzere 700’den fazla kurum ve kuruluş tarafından ve ABD, Fransa, Almanya, Kanada’daki lisans ve lisansüstü programlar ile birlikte 40’ı aşkın ülke tarafından tercih edilmektedir. Bunlara ek olarak neredeyse 100’den fazlası Çin’de mevcut olan ve genelde 650’den daha fazla iTEP sınav merkezi vardır.

iTEP Türkiye’de hangi amaçla kullanılmaktadır

iTEP özel sektörde pek çok kuruluşun iş başvurularında istenmektedir. Personel alımlarında ve seçimlerinde ilk sıralarda yer alan şartlardan biridir. Geçerli puanı almak Türkiye’deki üniversitelerde hazırlık sınıflarını geçmenizi sağlayabilir, yurtdışında eğitim görmeniz için ve/veya çalışmak ya da göçmen olarak gitmek amacıyla başvuru yapmanıza yardımcı olabilir ya da iş alanınızda makam yükseltmek için de istenebilmektedir.

iTEP tek tür bir sınav mıdır

iTEP sınavı tek tür bir sınav değildir. Farklı iş ihtiyaçlarına göre hazırlanmış farklı çeşitte sınav ve içeriği mevcuttur.

Bunlar;

 1. iTEP Business Core
 2. iTEP Business Plus;
 3. iTEP Academic Plus
 4. iTEP Academic Core
 5. iTEP Placement
 6. iTEP Conversation
 7. iTEP Slate Plus
 8. iTEP Slate Core
 9. iTEP Hospitality
 10. iTEP Au Pair
 11. iTEP Intern

iTEP sınav içerikleri nasıldır? Hangi dil seviyelerini ölçmektedir

 1. iTEP Business Core: Okuma ve dinleme (reading anda listening) dil becerilerini değerlendirip ölçmektedir. Bunlara ek olarak grammar(dil bilgisi) da ölçmektedir. Konuşma ve yazma (speaking and writing) dil becerileri bu sınavda ölçülmez. Bu sınav daha çok bireylerin İngilizce bilgisinin temel düzeyde yeterli olacak iş alanlarında geçerliliğe sahiptir.
 2. iTEP Business Plus: Daha ileri düzeydeki İngilizce ihtiyacı gerektiren alanlarda istenilmektedir. 1, 5 saatlik (90 dakikalık) bir sınavdır. Grammar(dil bilgisi), okuma-dinleme, yazma ve konuşma(reading, listening, writing anda speaking) olmak üzere temel dil becerilerinin hepsini ölçmektedir.
 3. iTEP Academic Plus: Akademik alanda ve bu doğrultuda yapılan bu sınav 90 dakikalıktır. Daha ileri düzeydeki İngilizce ihtiyacı gerektirmektedir. 1, 5 saatlik (90 dakikalık) bir sınavdır., listening, writing anda speaking) olmak üzere temel dil becerilerinin hepsini ölçmektedir. Ancak bu sınavda listening, reading, grammar(dinleme, okuma, dil bilgisi) bilgisayar programları ile yapılırken speaking-writing(konuşma-yazma) dil becerisi alanında uzman hocalar tarafından ölçülmektedir.
 4. iTEP Academic Core: Okuma ve dinleme (reading anda listening) dil becerilerini değerlendirip ölçmektedir. Bunlara ek olarak grammar(dil bilgisi) da ölçmektedir. Konuşma ve yazma (speaking and writing) dil becerileri bu sınavda ölçülmez.
 5. iTEP Placement: Dilbilgisi, okuma, dinleme (gramamr, reading, listening) dil becerileri ölçülmektedir. Dil üzerine kurs ve okullar bu sınavın sonucunu öğrenci yerleştirmesi yaparken kullanmaktadır. Herhangi bir süre sınırı koyulmamıştır.
 6. iTEP Conversation: Bu sınav speaking/konuşma dil becerisini detaylı bir şekilde değerlendiren ve ölçen bir sınavdır. Yarım saat sürmektedir.
 7. iTEP Slate Plus: Özel ve devlet ortaokul ve liseleri tarafından kullanılan bu sınav 90 dakika yani bir buçuk saatlik bir süreci kapsamaktadır. Grammar, sepaking, reading, listening, writing (dilbilgisi, konuşma, okuma, dinleme, yazma) dil becerilerinin tümünü ölçmektedir.
 8. iTEP Slate Core: Özel ve devlet ortaokul ve liseleri tarafından kullanılan bu sınav 60 dakika yani bir saatlik bir süreci kapsamaktadır. Grammar, reading, listening, (dilbilgisi, okuma, dinleme) dil becerilerini ölçmektedir.
 9. iTEP Hospitality: Konuşma ve dinleme (speaking anda listening) dil becerilerini değerlendirip ölçmektedir. Yarım saatlik bir süreci kapsayan bu sınav büyük otel ve restoranlar tarafından işe alım süreçlerinde kullanılmaktadır.
 10. iTEP Au Pair: Konuşma ve dinleme (speaking anda listening) dil becerilerini değerlendirip ölçmektedir. 25 dakikalık bir süreci kapsayan bu sınav Amerika’ya dilini geliştirebilmek ve J-1 vizesini (AU pair olarak çalışmak için) almak için başvuran adaylara ajanslar tarafından kullanılmaktadır.
 11. iTEP Intern: 25 dakikalık bir süreci kapsayan bu sınav konuşma ve dinleme (speaking anda listening) dil becerilerini değerlendirip ölçmektedir. Yurt dışında “work and travel” için başvuru yapan bireylerden ve şirketlerin çalışanlarına uygulanmaktadır.

iTEP Sınavı nerelerde tercih ediliyor

ABD
Fransa
Kanada
Yukarıda yer alan ülkede ki Üniversite Lisans ve Lisansüstü programlarında kullanılmaktadır.

iTEP Sınavına nasıl girebilirim

iTEP Authorized Test Center (ATC) onaylı sınav merkezinde girebilirsiniz. Ankara Akademik Batı Dil Kursu olarak IELTS ve British Council onaylı Sınav Merkezi olarak sizleri en iyi şekilde iTEP Sınavına hazırlanabilirsiniz.

iTEP sınavı başvurusu nasıl yapılır

iTEP sınavına başvurmak için yetkili ve sınav merkezi olan kurum veya kurumlardan sağlanmalıdır. iTEP sınavı tarih ve başvuru zamanları Sınav Merkezine göre belirlenmekte olup, yetkili olan Sınav Merkezi ile olarak sizlere güncel ve sağlıklı bilgi verebilmek için uzman kadromuz ile sizlere yardımcı olmaya hazırız.

iTEP Sonuç ne zaman açıklanır

iTEP sınav sonuçları Sınav Merkezinde direkt olarak online ortamda yapılmasından dolayı anında öğrenilebilmektedir. Olası bir durumda sınavın incelemeye girmesi ya da olağan dışı bir süreç olmasına bağlı sebeplerden dolayı sonuçların açıklanması uzayacaktır. Kısa ve öz olarak online ortamda yapılan tüm sınavlar anında sonuçlanmaktadır. Lakin Sınav standartlarının sağlanması ve korunması amacıyla inceleme sonrası kişiye bildirilmektedir.

iTEP Türkiye Kursları

iTEP Türkiye’de en çok tercih edilen sınavlardan bir tanesidir. Ankara Akademik Batı Dil Kurs Merkezi olarak Sınav Kurslarında alanında uzman kadromuz ile birlikte yüksek başarı oranlarına elde etmekteyiz. Bu başarıyı etkileyecek tüm imkan ve olanaklar gelişen güncel sınav trendlerini takip ederek eğitim alan tüm öğrencilerimize ücretsiz şekilde sunmaktayız.

iTEP sınav Kopya karşı önlemleri

Uluslararası standarda sahip olan tüm sınav ve sınavlarda Sınavda çekilecek veya çekilebilecek kopya işlemlerine karşı tüm önlemler en üst düzeyde sağlanmaktadır. Bu sınav türünün ve o günkü güncel şartlarına göre bu önlemlerde ciddi değişiklikler gözükmektedir. Ek olarak sınavın garantiliği korumak ve artırmak için yapılan sözleşmemde siz değerli öğrencilerimize Sınav Merkezi hakkında daha fazla bilgi verememekteyiz.

iTEP Exam Sample

iTEP sınavı öncesi , iTEP Sınavına daha iyi bir şekilde hazırlanmanız için oluşturulan Exam Sample sistemimiz sayesinde sisteme alışmanız sağlanmaktadır.

iTEP Prepartion Guide

iTEP hazırlanacak olan tüm öğrencilerimize iTEP tarafından hazırlanan ve güncel şartlarını kapsayan eğitim kitaplarını sizlere ücretsiz olarak sunmaktayız.

iTEP Ücretsiz PDF Kaynakları

Ankara Akademik Batı Dil Kursları olarak tüm kaynaklarımız basılı ve PDF dijital kaynak üzerinden sizlere sunulmaktadır.

iTEP Sınavı Kamera

iTEP Sınavı esnasında sizlerden kamera kaydınız sistem tarafından otomatik olarak alınmaktadır. Bu noktada sınava giriş yapacağız bilgisayarınızda Sınavınız WebCAM ile kayıt altına alınacaktır.

iTEP Writing Örnekleri

iTEP Writing Exampla Questions başlamak için buraya tıklayınız.

iTEP puan hesaplama nasıl yapılır

Hemen örnek sınava da puanınızı hesaplamak için buraya tıklayınız.

iTEP Online İngilizce Sınavı

Fiziki eğitim almak isteyen lakin Doktor, Hemşire gibi yoğun tempode ve çalışma zamanı dinamik olan personel için Online olarak eğitim ve online sınav sunulmaktadır.

iTEP speaking soruları

iTEP Spekaing Questions görmek için buraya tıklayınız.

Kurumlara giriş için iTEP sınavı isteniyor mu 

Evet, Türkiye’de de birçok kurum iTEP sınav puanı istemektedir. Bunlardan bazıları;

Aselsan
Ford Otosan
Şişecam
TAI

iTEP hazırlık sürecine başlamak için hangi seviyede olmak gerekmektedir

iTEP sınavına hazırlanmak için öncelikle amacınızı doğrudan belirtmeniz gerekir ki ona göre programlama ve planlama yapılsın. Bu noktada iTEP için B1 seviyesinde olmak gerekmektedir. Ancak amacınız doğrultusunda daha temel seviyeden direkt olarak iTEP hazırlık sürecine başlanabilir. Eğer iyi bir sonuç beklentisindeyseniz en uygun seviye aralığı B1-B2 seviyeleridir.

iTEP kaynakları siz mi temin ediyorsunuz

Elbette, iTEP kitapları kendi uzman kadrolarımız tarafından hazırlanmaktadır.

iTEP, IELTS ve TOEFL sınavlarından farkı nedir

iTEP içeriği amacına göre daha kolay bir sınavdır. Gramer olarak da çok daha basit bir sınavdır.

Kişiye özel programlar yapıyor musunuz

iTEP için ön görülen öğretim şekli kişiye özel olarak yapılmasıdır. Çünkü bu sınav genellikle hatta çoğunlukla amaca göre planlaması yapılan bir sınavdır. Kişinin haftalık programına ve sınava girmesi muhtemel olan zaman aralığına göre kişiye özel programlamalar yapılmaktadır. Siz de bu ayrıcalıklardan hemen faydalanmak için hemen bizimle iletişime geçin!Bize Ulaşın

Ad Soyad
E-Posta :
Telefon :
Mesajınız :