Akademik Dil Kursu

Online Kurslar   Kurslar   Seviye Tespit   Kampanyalar   Şubeler   
Kültür Mah, Mithatpaşa Cd. No:43/E Çankaya/Ankara   ||   +90 312 433 99 97   ||   +90 541 433 99 97

  Whatsapp'tan Ulaşın   

iletişim
İletişim Bilgilerinizi İletin, Hemen Sizinle İletişime Geçelim İster Misiniz?
Ad Soyad (*)
Telefon (*)
E-Posta (*)
PTE Academic Nedir-Ankara PTE Kursu
Anasayfa / PTE Academic Nedir-Ankara PTE Kursu

Bilgi Talebi ve Randevu İçin Bize UlaşınWhatsapp'tan Yaz
+90 541 433 99 97

E-Posta Gönder
[email protected]

PTE Academic Nedir-Ankara PTE Kursu

Açılımı Pearson Test of English Academic (Pearson Akademik İngilizce Testi) anlamına gelen PTE, ilk olarak 2009 yılında İngiltere'de Financial Times'ın ana şirketi olan Pearson Group tarafından başlatıldı. Özetle PTE nedir dersek göçmenler ve yurt dışında okumak isteyenler için bilgisayarlı bir İngilizce sınavıdır diyebiliriz.

Son zamanlarda yapay zeka teknolojisinin gelişmesiyle PTE, kapsamlı bilgisayarlı test yöntemlerini, otomatik puan kontrollerini ve testleri benimsedi. PTE sınavı dünya çapında birçok ülke ve kuruluş tarafından kabul edilmiştir ve bir adayın İngilizce yeteneğinin kanıtı olarak kullanılmaktadır. Son zamanlarda, Birleşik Krallık Vize ve Göçmenlik Servisi - UKVI, PTE test sonuçlarının kabul edildiğini resmi olarak duyurdu.

Neden PTE Sınavı?

 • PTE sınavı YDS, IELTS ve TOEFL'dan çok daha kolaydır, hedeflediğiniz puanı almanız için kısa sürede sonuç veren bir sınavdır.
 • Sınav, anadili İngilizce olmayan ve akademik İngilizce seviyelerini göstermesi gereken dinleme, okuma, konuşma ve yazma becerilerini doğru bir şekilde ölçer.
 • PTE Academic, üniversiteler, kolejler, devlet kurumları ve akademik İngilizce gerektiren kuruluşlar için katılımcıların dil yeterliliklerinin gerçekçi ölçümlerini sağlar.
 • PTE Academic, Graduate Management Admissions Council tarafından desteklenmektedir.
 • PTE Testi, TOEFL IBT, IELTS ve YDS'ye bir alternatif olup, YÖK'ün eşdeğer bir sınavıdır. Birçok yabancı üniversitenin eşdeğer kabul ettiği bir sınavdır.
 • Sınavın en büyük avantajı Akademik PTE sınavı sonuçlarının 5 iş günü içerisinde yayınlanmasıdır.
 • Alternatif olarak, sınav sonuçlarınızı öğrenir öğrenmez PTE sınavına yeniden kaydolabilirsiniz.

PTE Test türleri hangileri

Sınavın amacına bağlı PTE Academic ve PTE Genel olarak iki farklı PTE testi vardır:

PTE Genel Testi: Bir kişinin iletişim becerilerini ölçmek için kullanılır. Bu sınav Mayıs, Haziran ve Aralık aylarında olmak üzere yılda sadece 3 defa yapılır. Test sonuçları ömür boyu geçerlidir.

PTE Academic: Bir üniversiteye veya eğitim kurumuna kabul edilmek ve İngilizce konuşulan bir ülkede çalışma izni ve vize almak için kullanılır. Sınav takvimi tüm yıl boyunca gerçekleşir, böylece adaylar sınava istedikleri zaman girebilirler. Bu sınavın notları 2 yıl geçerlidir.

PTE sınavının geçerli olduğu ülkeler hangileri

PTE Academic, İngiltere, Avustralya, ABD ve Kanada dahil olmak üzere dünya genelinde binlerce üniversitece tanınmaktadır. PTE academic derecelerini kabul edip etmediklerini ve hangi dereceyi almak istediklerini öğrenmek için başvurmayı planladığınız üniversitelerle iletişime geçebilirsiniz. PTE Academic artık Avustralya Hükümeti tarafından vize amacıyla tanınmaktadır.

PTE sınavı zor mu? YDS, IELTS ya da TOEFL’a göre kolay mı

PTE sınavı, son derece zor ve kafa karıştırıcı sorulardan oluşan YDS sınavına göre daha basit ve kolay bir sınavdır. Söylediklerimiz sadece İngilizce dinleme ve konuşma seviyeniz kötü değilse geçerlidir. Orta düzeyde bir dinleme ve konuşma seviyeniz varsa ve soruya nasıl yaklaşmanız gerektiğini biliyorsanız

PTE, YDS'den daha kolaydır. PTE Academic, özellikle okuma ve yazma açısından TOEFL'a göre daha rahat bir sınavdır.

IELTS ile PTE'yi zorluk açısından karşılaştırırsak ikisi de birbirine göre biraz zor ve kolaydır. Bu iki sınav arasındaki seçim, çoğunlukla öğrencinin bireysel tercihlerine bağlıdır.

PTE sınav kaydı / başvuruları nasıl yapılır

 • PTE sınavı İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok ildeki test merkezlerinde yapılmaktadır. Detaylı listeyi burada bulabilirsiniz.
 • PTE sınavına kayıt olmak için buradan kurum sayfasını ziyaret etmeniz, hesap oluşturmanız ve çalışmaya başlamanız gerekmektedir.
 • Sınava girmek istediğiniz şehir bazında sınav merkezini ve sınav tarihini seçerek devam edeceksiniz.
 • Sınav ücretini kredi veya banka kartı ile ödeyip başvurunuzu tamamlayacaksınız.

PTE sınavına hazırlanmak için hangi seviyede olmak gerekir

PTE sınavına hazırlanmak için en az B1 seviyesine ulaşmalısınız. Zaten sınava girdiyseniz, IELTS’den en az 4.5, YDS veya YÖKDİL’de de 35 almanız, sizi sınava hazırlamak için size seviyeniz hakkında bir ipucu verecektir.

PTE Akademik sınavının içeriği nedir

IELTS sınavı gibi, PTE sınavı da toplam dört dil becerisini test eder: dinleme, konuşma, okuma ve yazma.

Ancak, PTE sınav programı IELTS'den farklıdır. PTE Akademic, kendini tanıtma, sözlü ve yazılı anlatım, okuma, duraklama ve dinleme olmak üzere beş bölümden oluşur;

 • Kendini Tanıtma:Adayların sınava girmeden önce bir dakika kendilerini tanıtmaları gerekmektedir. Bu kısım toplam puana dahil edilmez, sadece gelecekteki ses karşılaştırmaları için kullanılır.
 • Konuşma ve Yazma (77 - 93 dakika): Bu bölüm için test süresi yaklaşık 77 ila 93 dakikadır. Sözlü sınav yaklaşık 30 ila 35 dakika sürer. Sorular sesli okuma, çoğul cümleler, resimleri açıklama, dersleri tekrarlama ve kısa soruları yanıtlamayı içerir. Sözlü sınavdan sonra iki bölümden oluşan yazılı bir sınav yapılır: makalenin bir özeti ve kısa bir makale. Makaleyi özetlemek 10 dakika ve kısa bir kompozisyon yazmak 20 dakika sürer.
 • Okuma (32-41 dakika): Okuma testi yaklaşık 32 ila 41 dakika sürer. Soru türleri şunları içerir: tek seçmeli, çoktan seçmeli, paragraf sıralaması ve boşluk doldurma.
 • Dinlenmek için on dakika ara: Okuma testini tamamladıktan sonra adaylar, dinleme testi başlamadan önce 10 dakikalık bir ara vermeyi seçebilirler.
 • Dinleme: Dinleme testinin ortalama uzunluğu 45 ile 47 dakika arasındadır. Dinleme testi şunları içerir: dinleme içeriğinin özeti, çoktan seçmeli, boşluk doldurma, doğru özet cümleyi seçme, tek seçim, kapatma, yanlış kelimeyi işaretleme ve heceleme.

PTE Academic puanı nedir

PTE için tam puan 90, akademik test için minimum puan 10 ve maksimum puan 90'dır. IELTS sınavından farklı olarak, PTE bir çapraz puan yöntemi kullanır. IELTS sınavında dinleme, konuşma, okuma ve yazma olmak üzere dört bölüm birbirinden bağımsız olarak puanlanır ve birbirini etkilemez.

Ancak, PTE testinin her bir maddesi yalnızca bir dil becerisini test etmeyecektir, örneğin, dinleme testi bir konuşma İngilizcesi testini ve konuşma bölümünde bir dinleme testi içerecektir. Tüm PTE'lerdeki her konu aynı anda farklı projeleri etkileyebilir. Nihai PTE puanı, dil bilgisi, akıcılık, telaffuz, heceleme, kelime bilgisi ve yazma dahil olmak üzere testteki dil becerilerinin kullanımından hesaplanır.

PTE sınavı nasıl puanlanır

Sınav kağıdı; communicative skills (listening, reading, speaking, writing) ve enabling skills (grammar, oral fluency, pronunciation, spelling, vocabulary, written discourse) olarak iki bölüm içerir.

Tüm bölümler ayrı ayrı 10 – 90 puan aralığında değerlendirilir. Genel sınav sonucunuz bunların ortalaması alınarak yine 10 – 90 puan aralığında gelir.

PTE Sınavından Yüksek Puan Nasıl Alabilirsiniz

 • PTE sınavı, İngilizcenizi bilimsel niteliği olan bir ölçüde ölçer. Sınavda karşınıza çıkan metinler, görseller ve grafikler ile öteki materyaller hep bilimsel niteliği olan kaynaklardan alınır. Bu nedenle; ekonomi, çevre, esenlik ve bilimsel mevzular hakkındaki kelime bilginizi geliştirmenizi ve bunlarla ilgili okuma ve dinleme yolu ile ergonomik yapmanızı öneri ederiz.
 • Sınavda İngilizce telaffuz çok önemlidir. Özellikle konuşma testinin 1. kısmı, verilen pasajı gerekli vurguyla temiz ve doğru bir şekilde telaffuz edip edemediğinizi belirlemeyi amaçlar. Bu nedenle, kelimelerin doğru telaffuzunu ve vurgusunu yapmayı unutmayın. Konuşmanız ana dile ne kadar yakınsa puanınız o kadar yüksek olur.
 • Sınavın yazma kısmına hazırlanmak için akademik makaleler yazma alıştırması yapmalısınız. Yazdıklarınız akademik dilde; Giriş, gelişme ve sonuç bölümlerine sahip olmalıdır. Kelime yapısına, gramerine ve kullanımına dikkat etmeniz gerekiyor.
 • PTE dinleme bölümünde birçok farklı İngilizce aksanıyla karşılaşabilirsiniz. O halde tek bir vurguya takılıp kalmayın, farklı vurgulara alışın. Bu bağlamda, dünyanın çeşitli ülkelerinden İngilizce konuşanların ses kayıtlarını veya videolarını kolayca görüntüleyebilirsiniz.

Pearson İngilizce Dil Testi'ne nasıl kayıt olunur

Pearson sınavına kayıt çevrimiçi yapılır veya çevrimiçi kaydolmanıza yardımcı olması için ülkenizdeki bir Pearson temsilcisiyle iletişime geçebilirsiniz. Yurtdışına başvurmak için adınızın nüfus cüzdanınız veya pasaportunuzla eşleşmesini sağlamalısınız. İki isim farklı ise sınava giremezsiniz, geçerli bir pasaportunuzun olması gerekir.

Pearson PTE testine nasıl hazırlanırsınız

PTE sınavına en uygun hazırlık seviyesi, en az B1 (orta hazırlık) seviyesinin tamamlanmasıdır. Testin her bir bölümüne ayrı ayrı bakmak faydalı olacaktır. Dinleyerek, tekrar okuyarak ve doğru telaffuz kurallarını gözden geçirerek, kelimeleri ve cümleleri doğru konuşma ve heceleme alıştırması yapabilirsiniz.

Sınavın niteliğine göre size en uygun programın gözden geçirilmesini kolaylaştırmak için test defterinden yazma alıştırması yapabilirsiniz. Güne birkaç satır ve farklı konularda başlayabilir, daha sonra kelime dağarcığınız geliştikçe kademeli olarak artırabilirsiniz. En sevdiğiniz pembe dizilerden, kendi şarkılarınızdan sözler toplamaya, dinlemeye ve yazmaya başlayın.

Pearson test sonucu nasıl alınır

Açıklanır açıklanmaz sınav sonuçlarınız hakkında bir e-posta bildirimi alacaksınız. PTE web sitesindeki hesabınız üzerinden kolayca görüntüleyebilirsiniz. Hızlı İngilizce test sonuçlarına ihtiyacınız varsa, bu hızlı yanıt süresi PTE Academic'in en büyük avantajlarından biridir. Ayrıca PTE testine istediğiniz kadar tekrar girebilirsiniz, ancak bir başkasına kaydolmadan önce bir testten puan alana kadar beklemeniz gerekir.

Siz de kaliteli hizmetimiz ve sunduğumuz ayrıcalıklardan hemen faydalanmak için buraya tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz!Bize Ulaşın

Ad Soyad
E-Posta :
Telefon :
Mesajınız :